הכנות לרכיבה בטוחה

רכיבה על אופניים יכולה להיות מאוד מהנה וגם יכולה להיות דרך טובה מאוד לשמור על כושר. עם זאת, הרכיבה צריכה להיות זהירה מאוד ובדומה לכך שאנחנו שומרים על כללי הבטיחות בנסיעה על רכב צריך לשמור על כללים ולדאוג לבטיחות ברכיבה על אופניים.

רכיבה בטוחה

הכינו את האופניים

לפני כריבה על אופניים יש לבדוק את ההיבטים הבטיחותיים שבאופניים ולראות אם הם מספקים, זה כולל לבדוק את כמות האוויר בגלגלים ולבדוק אם הם שווים, לבדוק שהמעצורים עובדים כנדרש, לבדוק אם השרשרת מסודרת בצורה טובה בלי הפרעות וגם להזיז את הכידון ימין ושמאל כדי לוודא שהכל בסדר.

קצת בהרחבה:

  • בדיקה של הבלמים – הסיעו את האופניים על משטח ישר ולחצו על הבלמים, אם הם עוצרים מיד את האופניים אז הכל בסדר, אם לא, חייבים לטפל בזה מיד. אסור לרכב על אופניים כשהבלמים לא עובדים וזו סכנה בטיחותית חמורה!
  • בדיקה של הגלגלים – אנשים נוטים לבדוק את זה על ידי מישוש ומעיכה של הגלגל עם האצבעות. אפשר לנסות בדרך חביבה יותר שהיא הכנסת הגלגל לתוך גיגית מים ואז כשלוחצים רואים אם יש בועות או לא, אם יש – זה אומר שיש חורים בגלגל. תקנו את הגלגל או החליפו במידת הצורך.
  • בדקו אם הגובה מתאים לכם – אם רוכבים על אופניים שלא מתאימים לגודל המתאים שלנו אנחנו נאבד מהשליטה על האופניים ולכן חשוב מאוד שהגובה של הכסא יהיה כך שתוכלו לגעת עם קצות האצבעות בקרקע. כנ"ל גבי הכידון, אם הכידון רחוק מדי – זה לא טוב וצריך לטפל בזה.

בדיקת תקופתית של מכלולי הבטיחות

לפני היציאה לרכיבה בסינגלים בשטח, חשוב לדאוג לתקינותם של מכלולי הבטיחות באופניים. בדיקה תקופתית של הצמיגים, המהלכים, הבלמים והשרשרת, תבטיח שהמערכות נשמרות במצב תקין ותמנע תקלות בלתי צפויות באמצע הרכיבה.

על מנת לשמור על התחזוקה השוטפת של האופניים, מומלץ לבוא לסדנת אופניים אחת לשלושה חודשים, לבדיקה ולכיוון המערכות. בדיקה תקופתית מבטחיה את תקינותם של מכלולי הבטיחות באופן שוטף, אך לא רק זאת, הקפדה על שגרת טיפולים מונעת נזק גדול ומצטבר למערכות ויכולה לחסוך הרבה כסף בטווח הרחוק. במידה ובבדיקות יתגלו ליקויים, יש לפנות למומחים המתעסקים בתיקוני אופניים כדי לטפל בהם בזמן.

הכינו את עצמכם

בנסיעה בין עירונית ובכלל בכל נסיעה בחורף או בשעות החושך חובה על פי חוק ללבוש אפוד זוהר. אם אין באפשרותכם ללבוש אפוד זוהר כרגע לפחות תדאגו ללבוש בגדים בהירים כשאתם נוסעים בחושך. בנוסף, אפשר להדביק מדבקות מיוחדות בחלק האחורי של האופניים שמחזירות אור מהפנסים של הרכבים או כמובן להשתמש בפנסים. חשוב מאוד לדאוג לכך שתבלטו מהנוף בכל תנאי תאורה.

באופניים, בניגוד לכלי רכב, אתם נוסעים על משהו מכני שכל חלקיו חשופים ולכן הקפידו ללבוש בגדים הדוקים שיושבים טוב על גופכם. אם תלבשו משהו ארוך ומסורבל או אם תכרכו בגד מסביב למותניכם הוא עלול להסתבך בגלגלים או בשרשרת ובכך לגרום לתאונה.

עוד אמצעי שיעזור לכם לנסיעה בטוחה ונוחה יותר הם משקפיים מגנים. ברכיבה מהירה על אופניים עלולים להיכנס לכם דברים לעיניים כדוגמת אבק, חול ואפילו חרקים שמקשים על הראייה בטווח הארוך וגם לטווח הקצר אפילו לשניה ולכן משקפי הגנה יהיו פיתרון טוב בשביל הבעיה הזאת.

בנוסף לכל הפתרונות שכתבנו לכם בכתבה הזאת, קסדה היא כנראה האמצעי הבטיחותי החשוב ביותר ברכיבה על אופניים ולכן הקדשנו לה כתבה בנפרד. הכנסו לקריאת החשיבות של הקסדה לאופניים.

מאת
לוגו חן אופן
חן אופן היא חברה ותיקה ומובילה בתחום פתרונות חניה לאופניים בישראל ופתרונות נשיאה לרכב. חן אופן היא חברה לאוהבי ספורט השואפים לקיים סביבה ירוקה יותר ולעתיד טוב יותר.
נושאים