אופניים חשמליות – אכיפה *מעודכן 2017*

אם אתם רוכבים על אופניים חשמליות כדאי שתקראו טוב טוב את החדשות האחרונות. שר הפנים גלעד ארדן העביר לאחרונה חוק חדש שבו פקחים עירוניים יאכפו עבירות של רוכבי אופניים חשמליים! לא מדובר בסתם עוד חוק כפי שכבר שמענו על חוקים אחרים בעבר, אלא שהפקחים יעברו הכשרה מתאימה כדי לטפל ברוכבי האופניים.

עם זאת, הנוהל החדש יכנס לתוקפו לאט לאט.

  • חודשיים ראשונים – יידוע על החוק ודאגה לאכיפתו
  • חודש שלישי – אזהרות בלבד
  • חודש רביעי והלאה – אכיפה מלאה!

אין ספק שהחוק החדש יכול להציל חיים ולעורר מודעות בכל מה שקורה בכבישים היום במיוחד בקרב רוכבי האופניים הצעירים. אנחנו באתר 'לאופניים' ממליצים לכם לשמור על הבטיחות. אפשר לעשות זאת על ידי שימוש בקסדה, באמצעות הכנות לפני רכיבה וכמובן סעו בזהירות!

טיפים לרכיבה על אופניים בחורף

לרכב על אופניים בחורף זה לא כזה נעים עבור אנשים מסוימים, אבל אם כבר אתם עושים את זה, עדיף שתעשו את זה טוב ולכן הנה כמה טיפים לרכיבה על אופניים בחורף.

תבליטו את עצמכם

בחורף יש פחות אור יום מאשר בקיץ ולכן מומלץ להצטייד בכל האמצעים שיעזרו לכם לבלוט יותר. לא רק בגדים בהירים וזוהרים יכולים להועיל בעניין, אלא גם פנסים ומחזירי אור. הרכיבו על האופניים שלכם את הציוד המתאים כדי שאף רכב לא יוכל לפספס אתכם.

קנו מגיני בוץ

תהיתם פעם מה אלו החלקים שמורכבים מעל הגלגלים בתמונה?

מגיני בוץ
מגיני בוץ

ובכן, מדובר במגיני בוץ שלא רק שומרים על כך שגושים גדולים של בוץ יוסרו מהגלגלים בזמן רכיבה אלא גם מונעים מלכלוך לקפוץ לכם על הפנים. מוצרים אלו מתאימים מאוד לחורף ואפשר לקנות אותם בנפרד מהאופניים במידה ויש צורך בכך.

לבשו בהתאם לחורף

מעיל טוב יעשה את הרכיבה שלכם להרבה יותר נעימה, חמימה ופחות רטובה אך חשוב לא לקחת מעילים ארוכים עם חוטים שיוצאים מהם או כל דבר שעלול להפריע ולהיתפס בגלגלים ובשרשרת.

בנוסף, כפפות זה תמיד טוב. הן עוזרות עם החיכוך על הידיות וגם עוזר לידיים שלכם להרגיש יותר יבשות. אל תקנו כפפות צמר כמובן אלא כפפות טובות שמתאימות לרוכבי אופניים.

שאו איתכם שקית

שקית? למה שתצטרכו שקית? ובכן, תחשבו על זה שאתם רוכבים למקום מסוים ועושים את עיסוקיכם, ואז חוזרים ומגלים שהמושב שלכם רטוב לגמרי? לא נעים. שקית יכולה למנוע את זה מכם כאשר אתם מכסים את המושב בזמן שאתם לא משתמשים באופניים.

דעו מתי לא לרכב

כן, לפעמים צריך לדעת גבולות. אם מזג האוויר לא מתאים לרכיבה, אל תקחו סיכונים מיותרים. סעו באוטובוס.

זהירות בטיול אופניים בסוכות

חג סוכות ומזג האוויר נפלא ולכן אנשים רבים יוצאים לטיול אופניים בשטח. עם זאת, חשוב לשמור על הבטיחות בזמן הרכיבה וגם לפני כן כשמעבירים את האופניים לשטח.

זהירות בהעברת האופניים

אנשים רבים מעבירים את האופניים שלהם ממקום למקום הם עושים זאת בקלות ראש ומכניסים את האופניים לתוך תא המטען. במקרה ותא המטען לא מתאים או לא מספיק גדול הם אפילו מורידים את הכסאות מקדימה תוך כדי שהם פוגעים לעצמם בנוחות ובבטיחות. במקום לעשות זאת, אפשר לקנות מנשא אופניים שלא רק ישמור על הבטיחות שלכם וימנע נזקים לגוף ולרכוש אלא גם ישפר את החוויה ויגביר את הנוחות.

טיול אופניים

בדיקה של האופניים

חשוב לבדוק שהאופניים תקינות לפני שמתחילים את הרכיבה, חשוב לשמור על גלגלים מלאים בדיוק במידה הרצויה כדי שתהיה לכם שליטה מלאה. חשוב גם לבדוק את הבלמים ולהימנע מבגדים ארוכים או משוחררים מדי שעלולים להיתפס בגלגלים.

רכיבה בזהירות עם ציוד מגן

בזמן רכיבה חשוב להקפיד על חבישת קסדה. זה כבר לא מותרת אלא חובה. חיים של אנשים רבים ניצלו תודות לקסדה. בנוסף לכך אם אתם נוסעים במקומות בהם יש כלי רכב תדאגו לכך שיש לכם את האמצעים לכך שיבחינו בכם בקלות. זה אומר בגדים זוהרים ומחזירי אור.

זהירות מהתייבשות

טיולים כאלו בטבע יכולים להיארך זמן רב ולכן חשוב להצטייד בבקבוקי מים כדי להימנע מהתייבשות. עשו הפסקות אם צריך ודאגו לכך שהטיול לא רק יעבור בשלום אלא גם יהיה חוויה מהנה.

לקריאה על אמצעי בטיחות לאופניים

רכיבה בטוחה ביום יום

בכל חודש בשנה יוצא לנו לשמוע על תאונות דרכים שבהן מעורבים בדרך כזו או אחרת רוכבי האופניים. לעתים זה או אשמתם של הרוכבים, לעתים זו אשמתם של הנהגים ברכב או עוברי האורח ולפעמים זו לא אשמתם של אף אחד. מה שכן חשוב הוא נקיטת אמצעי הבטיחות ההכרחיים והחיוניים בזמן רכיבה על אופניים.

תאונות אופניים רבות יכולות להיגרם כתוצאה מראות לקויה, יכול להיות שמדובר בראות לקויה כתוצאה מחושך או מערפל ועל כן רוכבי האופניים צריכים להיות ערוכים בהתאם. מחזירי אור, פנסים, בגדים בהירים וזוהרים עוד שלל אמצעים חדשים שמתפתחים משנה לשנה על מנת להבליט יותר את רוכבי האופניים בכבישים הם מוצרים הכרחיים לרוכבי אופניים. בנוסף לכך, במקרה של תאונה, חשוב מאוד להגן על האיברים החשובים שעלולים להיפגע בזמן פציעה, זאת אומרת שחבישת קסדה יכולה ממש להציל את החיים שלכם מכיוון שחלק לא מבוטל מההרוגים בתאונות הדרכים אשר רכבו על אופניים נפגעו בפגיעת ראש. בנוסף לכך, מגני ברכיים או מגנים אחרים יכולים להועיל גם הם ולהפחית את עוצמת המכה או את הנזק שנגרם כתוצאה מהתאונה.

עוד גורם שעלול לגרום לתאונה היא הדרך בה אתם נוסעים. כמובן שרכיבה במסלולי אופניים היא המומלצת ואף ב-1 למאי יגבירו את האכיפה בתחום הזה, אלא שבכל מקום שבו אתם רוכבים, גם במסלולים, חשוב להקפיד על נסיעה בזהירות ובמהירות הגיונית שתעזור לכם להגיב בהתאם. אם שדה הראייה שלכם נמוך – סעו לאט, אם הכביש חלק – סעו לאט או בקיצור, התאימו את עצמם לכל מסלול ולכל דרך.

שיהיה לכולם דרך צלחה וסעו בזהירות!

תשתית למניעת תאונות לרוכבי אופניים

השבוע יצא לנו לקרוא על כמה תאונות נוראיות בהן היו מעורבים רוכבי אופניים והחלטנו לחדד טיפה את הנושא של הבטיחות ולכתוב מאמר על בטיחות של רוכבי האופניים והשימוש בתשתית הנכונה כדי לעשות זאת. כל רוכב אופניים יודע שקסדה, מחזירי אור ועוד אמצעים אחרים משפרים את הבטיחות, את הנראות שלו ואת היכולת שלו להימנע ממצבים שיגרמו לתאונה חס וחלילה, אך גם תשתית טובה מונעת תאונות ועל כך נרחיב.

רוכב אופניים

תשתית טובה לרוכבי האופניים עוזרת למנוע תאונות וזה ברור מאוד. אם העיריות ומשרד התחבורה ישכילו להבין את החשיבות ולתת מקום לרוכבי האופניים, לבנות יותר שבילי ומסלולי אופניים ברחבי הארץ כך יפחתו התאונות בהן מעורבים. ההימנעות ממפגש עם מכוניות תוכיח את עצמה ללא ספק בכך שרוכבי האופניים לא יצטרכו לדאוג לשום מטרד או הפרעה בדרך, אלא פשוט לרכב במסלול המותאם ליעדים שונים ברחבי העיר והארץ. במקרים בהם אין אפשרות למנוע את המעבר בכבישים, יש לשים שילוט מתאים שיתריע על רוכבי אופניים שחוצים או יבקש מהרכבים להאט את הרכב ולשמור על ערנות.

תשתית מסוג זה היא עוד דרך בה אפשר לשפר את אורח חייהם של רוכבי האופניים, תשתית כזאת מצטרפת לשתית החניות לרוכבי האופניים. בגלל שיש לאחרונה יותר ויותר רוכבי אופניים ורוכבי אופניים חשמליות בפרט, מגדילות עיריות רבות את כמות החניות לאופניים שלהן במקומות רבים כמו מוסדות ציבור, מרכזי עסקים וכו' על מנת לעודד את השימוש באופניים. מתקני החניה לאופניים שמפוזרים ברחבי העיר עוזרים מאוד, אך כשהעיריות רוצות להגדיל את השימוש באופניים הן צריכות גם לדאוג לבטיחות בראש ובראשונה. נקווה שנראה שינוי לטובה בשנים הקרובות.

אופניים חשמליים – מגיל 16

השבוע התבשרנו שחל שינוי בתקנות התעבורה ומהיום הרכיבה על אופניים חשמליים תהיה אסורה לילדים מתחת לגיל 16. החלק האבסורדי בכל הסיפור הוא שהרכיבה עד היום הייתה אסורה לילדים עד גיל 14 וזה לא שינה לאף אחד באמת.

בעיית הרוכבים עם האופניים החשמליים היא בעיה שגברה בשנים האחרונות עם השימוש הרב באופניים החשמליים. מכיוון שאין מספיק מסלולי אופניים שיאפשרו תנועה בטוחה ונוחה לרוכבי האופניים הרוכבים נאלצים לנסוע על המדרכות ועל הכבישים ובמקרים רבים מפרים חוקי תעבורה רבים שפוגעים בהולכי הרגל ואף כמות התאונות אשר אופניים מערבות בהן גדלה.

שעות בודדות לאחר החלטת ועדת הכלכלה בנושא העלאת הגיל ל-16, כבר הופיעה כתבה באתר ynet על 2 ילדים, האחד בן 16 והאחד בן 14 שהתנגשו ברכב פרטי. האחד מוגדר קשה והאחד בינוני. נושא הבטיחות בתחום האופניים החשמליים לא זוכה לחשיפה הראויה לו והחלק הגרוע יותר הוא חוסר האכיפה בתחום שפוגע בהולכי הרגל, בנהגים ואפילו ברוכבים עצמם.

אנחנו נזכיר שוב שחשוב להגביר את הבטיחות ברכיבה על אופניים חשמליים בדומה לאופניים רגילים, נא לחבוש קסדה, לנסוע במהירות הגיונית לשדה הראיה ולהימנע לנסוע במקומות מסוכנים שבהם עלולים להיפגע. בנוסף, חשוב לשים לב שרמזורים הם לא "רשות" וסרטון שהתפרסם היום מוכיח שזה עלול להיות מאוד מסוכן.

האם נראה שינוי בתקופה הקרובה בתחום הנ"ל? ימים יגידו. עד אז, נסיעה בטוחה!

הכנות לרכיבה בטוחה

רכיבה על אופניים יכולה להיות מאוד מהנה וגם יכולה להיות דרך טובה מאוד לשמור על כושר. עם זאת, הרכיבה צריכה להיות זהירה מאוד ובדומה לכך שאנחנו שומרים על כללי הבטיחות בנסיעה על רכב צריך לשמור על כללים ולדאוג לבטיחות ברכיבה על אופניים.

רכיבה בטוחה

הכינו את האופניים

לפני כריבה על אופניים יש לבדוק את ההיבטים הבטיחותיים שבאופניים ולראות אם הם מספקים, זה כולל לבדוק את כמות האוויר בגלגלים ולבדוק אם הם שווים, לבדוק שהמעצורים עובדים כנדרש, לבדוק אם השרשרת מסודרת בצורה טובה בלי הפרעות וגם להזיז את הכידון ימין ושמאל כדי לוודא שהכל בסדר.

קצת בהרחבה:

  • בדיקה של הבלמים – הסיעו את האופניים על משטח ישר ולחצו על הבלמים, אם הם עוצרים מיד את האופניים אז הכל בסדר, אם לא, חייבים לטפל בזה מיד. אסור לרכב על אופניים כשהבלמים לא עובדים וזו סכנה בטיחותית חמורה!
  • בדיקה של הגלגלים – אנשים נוטים לבדוק את זה על ידי מישוש ומעיכה של הגלגל עם האצבעות. אפשר לנסות בדרך חביבה יותר שהיא הכנסת הגלגל לתוך גיגית מים ואז כשלוחצים רואים אם יש בועות או לא, אם יש – זה אומר שיש חורים בגלגל. תקנו את הגלגל או החליפו במידת הצורך.
  • בדקו אם הגובה מתאים לכם – אם רוכבים על אופניים שלא מתאימים לגודל המתאים שלנו אנחנו נאבד מהשליטה על האופניים ולכן חשוב מאוד שהגובה של הכסא יהיה כך שתוכלו לגעת עם קצות האצבעות בקרקע. כנ"ל גבי הכידון, אם הכידון רחוק מדי – זה לא טוב וצריך לטפל בזה.

בדיקת תקופתית של מכלולי הבטיחות

לפני היציאה לרכיבה בסינגלים בשטח, חשוב לדאוג לתקינותם של מכלולי הבטיחות באופניים. בדיקה תקופתית של הצמיגים, המהלכים, הבלמים והשרשרת, תבטיח שהמערכות נשמרות במצב תקין ותמנע תקלות בלתי צפויות באמצע הרכיבה.

על מנת לשמור על התחזוקה השוטפת של האופניים, מומלץ לבוא לסדנת אופניים אחת לשלושה חודשים, לבדיקה ולכיוון המערכות. בדיקה תקופתית מבטחיה את תקינותם של מכלולי הבטיחות באופן שוטף, אך לא רק זאת, הקפדה על שגרת טיפולים מונעת נזק גדול ומצטבר למערכות ויכולה לחסוך הרבה כסף בטווח הרחוק. במידה ובבדיקות יתגלו ליקויים, יש לפנות למומחים המתעסקים בתיקוני אופניים כדי לטפל בהם בזמן.

הכינו את עצמכם

בנסיעה בין עירונית ובכלל בכל נסיעה בחורף או בשעות החושך חובה על פי חוק ללבוש אפוד זוהר. אם אין באפשרותכם ללבוש אפוד זוהר כרגע לפחות תדאגו ללבוש בגדים בהירים כשאתם נוסעים בחושך. בנוסף, אפשר להדביק מדבקות מיוחדות בחלק האחורי של האופניים שמחזירות אור מהפנסים של הרכבים או כמובן להשתמש בפנסים. חשוב מאוד לדאוג לכך שתבלטו מהנוף בכל תנאי תאורה.

באופניים, בניגוד לכלי רכב, אתם נוסעים על משהו מכני שכל חלקיו חשופים ולכן הקפידו ללבוש בגדים הדוקים שיושבים טוב על גופכם. אם תלבשו משהו ארוך ומסורבל או אם תכרכו בגד מסביב למותניכם הוא עלול להסתבך בגלגלים או בשרשרת ובכך לגרום לתאונה.

עוד אמצעי שיעזור לכם לנסיעה בטוחה ונוחה יותר הם משקפיים מגנים. ברכיבה מהירה על אופניים עלולים להיכנס לכם דברים לעיניים כדוגמת אבק, חול ואפילו חרקים שמקשים על הראייה בטווח הארוך וגם לטווח הקצר אפילו לשניה ולכן משקפי הגנה יהיו פיתרון טוב בשביל הבעיה הזאת.

בנוסף לכל הפתרונות שכתבנו לכם בכתבה הזאת, קסדה היא כנראה האמצעי הבטיחותי החשוב ביותר ברכיבה על אופניים ולכן הקדשנו לה כתבה בנפרד. הכנסו לקריאת החשיבות של הקסדה לאופניים.

קסדה לאופניים – על חשיבות וסטטיסטיקה

במאמר זה נדבר קצת על קסדה לאופניים: מבין כל עוברי הדרך רוכבי האופניים הם הפגיעים ביותר. הם פגיעים יותר מהאנשים שנמצאים בתוך הרכבים שלהם מאחורי ברזלים ואביזרי בטיחות והם ממוגנים יותר מהולכי הרגל שמקבלים מספיק מקום להליכה בטוחה. בנוסף, רוכבי האופניים זקוקים למהירות תגובה מהירה יותר משאר עוברי הדרך כי במקרים רבים השליטה על האופניים לא מוחלטת במקומות בהם אין מסלולי אופניים ייעודיים. לשם כך, רוכבי האופניים צריכים לדאוג בצורה הטובה ביותר לבטיחותם האישית והם צריכים להקפיד על מוצרי בטיחות כדוגמת קסדה בכל שימוש.

קסדה לאופניים

חשיבות קסדה לאופניים

על חשיבותה של הקסדה בקרב רוכבי האופניים אין עוררין. כמו שנהגי רכבים דואגים בראש ובראשונה לחגור חגורה, כך גם הקסדה צריכה להיות הדבר הראשון שעושים לפני רכיבה. אבל אחרי שאמרנו את הברור מאליו בואו נדבר קצת על סטטיסטיקה.

על פי הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, כ-30% מהפגיעות בזמן תאונה של רוכב אופניים הן פגיעות בראש וכך גם מרבית מקרי המוות והפציעות הקשות ביותר כתוצאה מתאונה. חשיבת קסדה להגנה על הראש מפחיתה את הסיכויים לפגיעת ראש ומוח במקרים כאלו ב-63% עד 88% וזהו נתון שלא צריך לקחת בקלות ראש.

לא רק שזה מציל חיים, זה גם מחייב על פי חוק לחבוש קסדה בכבישים בין עירוניים אך גם מומלץ לחבוש גם בדרכים עירוניות כדי לא להשאיר מקום לטעויות. הקסדה צריכה להיות מתאימה באופן מוחלט לראש הרוכב והיא צריכה להיות מחוברת לראש בצורה בטיחותית באמצעות רצועות.